Idea

Tango Challenge to formuła warsztatów stworzona i wciąż rozwijana przez Tymoteusza Leya i Agnieszkę Stach. Obecnie warsztaty odbywają się dwa razy w roku nad Morzem Bałtyckim oraz w malowniczej Lanckoronie pod Krakowem.

Fundamentem warsztatów jest:

  • intensywność (3 lekcje po 1,5h oraz milonga każdego dnia),
  • równoległe prowadzenie warsztatu przez dwie pary nauczycielskie,
  • program szczegółowo zgłębiający określony temat, w przeciwieństwie do wiedzy ciekawostkowej,
  • autorska metodyka nauki tanga oparta na zasadach Mistrzowskiego Treningu,
  • małe grupy wyselekcjonowane według poziomu tańca, w tym jedna grupa na bardzo wysokim poziomie zaawansowania,
  • dbałość organizatorów o prawdziwą integrację grupy oraz nieformalną atmosferę

Efektem tych starań ma być umożliwienie tancerzom wprowadzenie trwałej zmiany w ich sposób pojmowania tanga i tańczenia. Tango Challenge jest z pewnością sposobem na przełamanie efektu plateau, czyli wrażenia całkowitego zatrzymania w rozwoju.

Pary maestros, które uczą podczas warsztatów nie muszą i zwykle nie mają wspólnej techniki czy estetyki tańca. Zróżnicowanie to jest celowe i przynosi świetne efekty dla grupy. Po przejściu całego warsztatu uczniowie zaczynają rozumieć, że tango jest jedno, a różne techniki mają wspólne źródło i dzięki takiemu połączeniu mogą sami wybrać co stanowi fundament ich tańczenia tanga. To co łączy obydwie pary to metodyka pracy, która szczegółowo przedstawia motorykę ruchu i uczy zrozumienia skąd ten ruch się bierze. Tango Challenge to właśnie takie miejsce, gdzie w skupieniu można przeanalizować jak nasze ciało zachowuje się prowadząc, czy podążając i dojść do prawdziwe organicznego ruchu.

Jacy są uczestnicy Tango Challenge? Są to w większości młodzi ludzie z Polski ale również z różnych stron Europy. To osoby, które potrafią łączyć umiejętność bardzo zdyscyplinowanego treningu w ciągu dnia z szalonymi imprezami nocą. Za każdym razem czujemy się bardzo wyróżnieni, że tak barwne i ciekawe osobowości chcą oddać się właśnie w nasze ręce.

Czy istnieje jakaś różnica między Morskimi a Zimowymi Zmaganiami Tangowymi? W zasadzie tak. Morskie Zmagania Tangowe to formuła 6-dniowa co pozwala na głębszy proces, gdzie każdy z uczestników sam wybiera zakwaterowanie, które mu odpowiada. Edycja morska słynie z bajecznych milong w różnych miejscach wzdłuż wybrzeża bałtyckiego.
Zimowe Zmagania Tangowe są krótsze ale dzięki pogodzie oraz mieszkaniu w jednym miejscu, uczestnicy mogą z łatwością skupić się i wejść w proces bez rozpraszania się sprawami świata zewnętrznego. Lanckorona, której odbywają się warsztaty to miejsce szczególne, wyróżnione przez UNESCO, które od lat odwiedzane jest przez artystów różnych dziedzin, właśnie po to by wymieniać się doświadczeniem.